בדיחות עדתיות זה כבר מזמן לא!

בדיחות עדתיות זה כבר מזמן לא!

"מרוקאי עצבני…"

"תימני קמצן…."

"רומני גנב…"

פעם, כשאנחנו הינו ילדים ולכל אחד היה סבא וסבתא ואפילו הורים שבאו ממדינות שונות בעולם הינו מגדירים את עצמינו לפי המוצא. בהתאם לכך גם היו בדיחות. אחת השאלות הנפוצות תמיד היו "אתה אשכנזי..?" "מה אתה מזרחי…?" והן לא נשאלו כדבר טוב.

עם השנים נהיינו ערבוב של לא מעט עליות מהמון ארצות שונות-וכולם התחילו להתחתן עם כולם ולהקים משפחה- אבא ספרדי עם אמא תימניה, אמא רוסייה עם אבא אתיופי, אבא פולני אמא רומניה ואני יכול להמשיך עם הערבובים עוד המון. מה שבטוח שאנחנו כל כך מעורבבים שכבר הכל התערבב פה!

בדיחות עדתיות זה כבר מזמן לא!

בדיחות עדתיות זה כבר מזמן לא!

ולמה זה חשוב? כי בדיחות שפעם היו העיקר בחיי היום יום שלנו על הגרמנים הייקים ועל המרוקאית עם עשרות הילדים והתימני הקמצן והפולניה הקרה- לא רק שהן כבר לא רלוונטיות הן כבר מזמן מזמן לא מצחיקות.

הילדים שלנו גדלים לתוך מציאות בה כולם ישראלים צברים וכולם שונים אך שווים- גם זו שסבא שלה נולד ברוסיה וגם זו שאמא שלה עלתה בתור ילדה מאתיופיה וגם זה שהוא דור חמישי בארץ. כולם ישראלים. כולם אותו הדבר לא משנה המוצא שלהם אז הבדיחות האלה לא רק שלא מצחיקות אותם- הן פוגעות באינטליגנציה שלהם.

עזבו אתכם מי מרוקאי מי אשכנזי, עזבו אתכם לנסות להצחיק על חשבון עדה או מוצא של מישהו זה לא מצחיק- זה מיותר, וזה גם מעליב. כשאתם עומדים מול קבוצה של ילדים תראו אותם כמו שהם- ערבוב אחד גדול של כולנו ודברו אליהם בשפה שלהם, בגובה שלהם, עם בדיחות שלא מעליבות ולא פוגעות לא בכבוד שלהם ולא בשלכם.

כי בדיחות עדתיות זה כבר מזמן לא!

 

To Top